Note: Tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku września dwudziestego czwartego dnia w Nowo-Nikołajewskim Rzymsko-Katolickim Kościele Ksiądz J. Jurkonom w sposób należyty ogłosił, że małżeństwo obywatela Polski z miasta Rzeszowa, Juliana Szpunara w wieku 32 lat, z obywatelką Polski z miasta Warszawa, Kazimierą Wiktorią Fiweger w wieku 26 lat, zostało zawarte. Obaj nowożeńcy z parafii Nowo-Nikołajowskiego Rzymsko-Katolickiego. Rodzice narzeczonego: Władysław Szpunar i Antonina ur. Wiśniewska, a rodzice narzeczonej: Wiktor Feliks Fiweger i Maria Aniela ur. Majewska. Świadkami byli: Makowski Ignacy, Pondel Wojciech i Florek Bolesław.
Publication: http://bip.leszno.pl/dokument/1305 Text: Uchwała nr IX/98/2007 Numer uchwały: 2007/9/098 Numer sesji: 9 Rok: 2007
U C H W A Ł A nr IX/98/ 2007 Rady Miejskiej Leszna z dnia 31 maja 2007 roku w sprawie : nadania nazwy ulicy
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmianami / uchwala się co następuje:
§ 1 Ulicy zlokalizowanej w Lesznie w rejonie ulicy 55 Pułku Piechoty, Jana Sobieskiego i mjr Hubala nadaje się nazwę : KAZIMIERY I JULIANA SZPUNARÓW Usytuowanie ulicy w terenie określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały
§ 2 Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Leszna
§ 3 Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.
Przewodniczący Rady Miejskiej Leszna
Piotr Olejniczak
U Z A S A D N I E N I E do Uchwały Rady Miejskiej Leszna nr IX/98/2007 z dnia 31 maja 2007 roku w sprawie nadania nazwy ulicy.
Z inicjatywą nadania nazwy ulicy im. Kazimiery i Juliana Szpunarów wystąpił Zarząd Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego w Lesznie uzasadniając, iż ich obecność i uczestniczenie w życiu miasta Leszna pozostawiło niezatarte ślady. Julian Szpunar ur. w 1887 r w Rzeszowie ukończył seminarium nauczycielskie i zdał egzamin kwalifikacyjny, był zdolnym skrzypkiem. Kazimiera Fiweger – Szpunarowa ur. w 1893 r w Warszawie, odbyła studia medyczne Montpellier we Francji, a następnie w Moskwie. Podczas Rewolucji Październikowej Julian Szpunar został emisariuszem Polskiego Komitetu Wojennego, który ratował Polaków przed więzieniem czy śmiercią, natomiast Kazimiera Szpunarowa zorganizowała sierociniec dla dzieci polskich zesłańców. Podejmując dalsze studia, Kazimiera uzyskała doktorat w zakresie medycyny, Julian ukończył studia polonistyczne w Warszawie. Do Leszna przybyli w 1924 r. Prof. Julian Szpunar został nauczycielem w seminariach nauczycielskich oraz gimnazjach. Był prelegentem na licznych wykładach w Towarzystwie Nauczycieli Szkół Wyższych, pisał do wielu gazet, m.in. do „Głosu Leszczyńskiego” i prowadził żywą działalność polityczną: kilkanaście lat był prezesem Polskiego Związku Zachodniego i dwa lata – Ligi Obrony Powietrznej Polski . Ponadto prof. Szpunar grał jako solista skrzypek w orkiestrze symfonicznej i reżyserował sztuki teatralne. Kazimiera Szpunarowa zapisała się w historii naszego miasta jako troskliwy lekarz, a także poetka. Wydała samodzielne zbiory poetyckie „Na ojczystej niwie”, „Rozmowy z ziemią”, „Pod obcym i swojskim niebem”. Związana była z Ligą Obrony Powietrznej Kraju i Polskim Czerwonym Krzyżem. Za pracę społeczną otrzymała wiele odznaczeń. Kazimiera Fiweger-Szpunarowa zmarła w Wiśle w 1970 r. a Julian Szpunar zmarł w Cieszynie w 1974 r. Oboje spoczywają na cmentarzu katolickim w Wiśle. Szlachetność ich postaw i czynów oraz wieloletni związek z Lesznem stanowią wystarczające przesłanki, by jedną z ulic w mieście nazwać ich imieniem.
Note: Nadanie nazwy ulicy w Lesznie: Kazimiery i Juliana Szpunarów